Milyen szemüveg segíthet a digitális világban 40 év alatt?
Milyen szemüveglencse segíthet a digitális világban 40 év alatt?
Az első és legfontosabb, hogy a DIGITÁLIS képernyőkhöz készített szemüveglencse a viselője számára szükséges pontos korrekcióval készüljön el, tehát mindenképpen vegyünk részt egy alapos látásvizsgálaton.
Érdemes elgondolkoznunk szemüveg használatán a sok közeli tevékenységhez (laptop, tablet, okostelefon), mert sokszor a távolra tökéletes látásúaknak is segítséget nyújthat egy jól kiválasztott szemüveglencse, amely csökkenti a szem idő előtti elfáradását. (Ezeket nevezzük összefoglaló kifejezessel alkalmazkodást segítő lencséknek.)
Már 40 év alatt is szüksége lehet a szemünknek ilyen segítségre az egész napos képernyő előtti munkához, különösen, ha úgy érezzük, hogy látásunk hamar elfárad, a sorok sokszor összefutnak vagy gyakran panaszkodunk fejfájásra.
Milyen szemüveglencsét ajánlunk Önnek monitor elé?
A képernyő előtti munkánál a tökéletes látásélességen túl különösen fontos a kiváló kontraszt, a zavaró oldalsó becsillogások kiküszöbölése is A szemüveglencsék tükröződéscsökkentése pont ezt a célt szolgálja.
A korszerű antireflex rétegek tehát segítik szemünk erőltetésmentes munkáját, biztosítva egyben a szemüveglencsék tökéletes átlátszóságát, felületvédelmét és könnyű tisztíthatóságát.
A DIGITÁLIS világunk azonban újabb problémákat hozott látásunk számára, mert hidegfehér LED háttérvilágítással készülnek a ma használatos digitális kijelzőink (okostelefon, tablet, laptop, monitor, TV), amelynek az ibolya-kék (látható) fénytartományban nagyon erős fénysugárzása van. Ez nemcsak kifejezetten zavaró a szemünk számára, hanem káros is, mert az időskori makuladegeneráció (AMD) egyik lehetséges okozója. (további rizikófaktort jelentenek: genetikai hajlam, életmód, táplálkozás, dohányzás!)
Fontos tehát a szem ibolya-kék fényvédelme, amit vagy a szemüveglencse alapanyagával vagy egy specális anireflex réteggel vagy ezek kombinációjával tudunk biztosítani.
A Crizal PREVENCIA antireflex réteg védi a szemét a DIGITÁLIS kijelzők káros ibolya-kék fényétől, amely az Eye Protect System alapanyagokkal kombinálva a ma elérhető legnagyobb védelmet adja a szeme számára!
Érdemes-e színszűrős szemüveget vásárolni monitor előtti munkához?
Korábban kontrasztfokozó szűrővel (halvány színezés) bevont szemüveglencséket gyártottak csak a régebbi katódsugárcsöves és LCD monitorokhoz, melyek kellemesek voltak a szemnek, mert csökkentetteék a szemkáprázást, és ezzel javították a kontrasztot. Ez a szűrőréteg használható akár dioptria nélküli szemüveg esetében is, vigyázni kell azonban, mert ha olyan munkakörben dolgozunk, ahol fontos a látott kép színhelyessége, meglepetések érhetnek a színezett szemüveg viselete közben.
Másrészről ezek a színezett lencsék ma már nem nyújtanak védelmet a LED kijelzők szemre káros ibolya-kék sugárzása ellen, ezért mi ezek helyett a színszűrők helyett inkább speciális egy tükröződéscsökkentő réteget ajánlunk, mert az nemcsak növeli a látott kép élességét, kontrasztját és csökkenti a környezet zavaró reflexióit, hanem egyben szűrik a szemre káros ibolya-kék fényt. (400-450nm -> ISO 20772:2018)
Essilor Eyezen- a speciálisan digitális képernyőkhöz kifejlesztett szemüveglencse
Közeli tevékenységek esetén szemünk belső izma, mely szemlencsénk fókuszálásáért felel, erőt kell kifejtsen, nincs nyugalmi állapotban. Ugyanakkor a külső, szemmozgató izmok is erősen dolgoznak ekkor, mert közelre nézéskor a szemeket összefelé kell téríteniük (konvergencia)
A hosszan tartó közeli tevékenységek ezért szemfáradáshoz, vagy akár fejfájáshoz is vezethet. A szemfáradás mértéke egyénenként különböző lehet.
A digitális eszközök használatával eltöltött idő folyamatosan nő, így a szemünk kénytelen többet és keményebben dolgozni:
- A digitális eszközök közelebb helyezkednek el a szemünkhöz
- Használatuk közben túl mereven nézzük képernyőt és nem pislogunk eleget
- A képernyők által kibocsátott fény nagyon erős
- Szemünknek folyamatosan különböző távolságokra lévő tárgyakhoz kell alkalmazkodnia, ami erőteljesen megterheli
Szemünk nem képes ilyen ütemben alkalmazkodni a digitális felhasználói szokásainkhoz:
A közeli(1) tárgyakra koncentrálás, fókuszálás már 20 perc után szemfáradtságot és egyéb panaszokat okozhat!
Pihentetni szeretné a szemét?
Megtaláltuk a megoldást a digitális eszközök használata során fellépő szemfáradtság enyhítésére (4)
Az Essilor Eyezen lencsecsaládot kimondottan a digitális eszközöket használók számára fejlesztették ki. Optimalizálják a közeli látáskorrekciót, és a szemfáradtság tüneteinek csökkentése által növelik a látáskomfortot.
Az Eyezen viselői tesztei (5) alapján:
- 10-ből 8 viselő kisebb szemfáradtságot érzékel, mint a korábbi szemüvegével
- 4-ből 3 viselő fejfájásának mérséklődését tapasztalja
Élvezze a digitális világot az Eyezen szemüveglencsékkel és szeme nem fog elfáradni!
Kérdése van? Keressen minket bizalommal!
Ön mikor járt utoljára látásvizsgálaton?
1 évnél régebben?
Ellenőriztesse látását üzletünkben!
Vissza a "Legtöbben kérdezték" lapra
(2) Sheppard AL ,Wolffsohn JS. Digitális szemfáradtság: prevalenciája, mérése és enyhítése. BMJ Open Ophthalmology 2018.
(3) Vásárlói kutatás - 4000 személy - US, Fr, Br & CH - Független Intézet - 2014.
(4) Az Eyezen™ 0.4 lencséivel a szemed nem fog elfáradni, mivel az csökkenti a szemfáradtságot legalább 20 perces közeli monitor, vagy digitális eszköz használat során.
Iratkozzon fel hirlevelünkre
Ne maradjon le újdonságainkról és ajánlatainkról.