Kékfényszűrő szemüveg
A szem védelméért, gamereknek, digitális eszközöket használóknak.
A legújabb technológiákkal készített és felszerelt digitális eszközök vitathatatlanul olyan élményt nyújtanak számunkra munkánk, szórakozásunk során, melyről pár évtizeddel ezelőtt elképzelhető, hogy még álmodni sem mertünk.
A társadalom nagy része azonban még mindig nincs tisztában ezeknek az eszközöknek a szemünkre gyakorolt negatív hatásaival és egészségünkre leselkedő veszélyeivel. Egy közös tulajdonsága ugyanis minden fent említett eszköznek van, ez pedig a káros ibolya-kék fény kibocsátás. Rendkívül fontos tehát, hogy használjunk kékfény szűrős szemüveget és óvjuk szemünk egészségét!
Mi az a kék fény és milyen forrásai vannak?
A kék fény (High Energy Visible) a szemet erősen károsító, nagy energiájú látható fény, amely könnyedén eléri a retinát és hosszú távon annak károsodásához vezethet. A látható fény tartománya 380 és 780 nanométer között található, a kék fény ennek a tartománynak a 380 és 500 nanométer közti részét teszi ki, melyből a 415 és 455 nanométer közötti ibolya-kék spektrum rendelkezik a legnagyobb egészségkárosító hatással.
A nap által kibocsátott sugarakkal érkezik meg hozzánk a kék fény, mely életünk részét képezi, hiszen a helyes színérzékeléshez hozzá tartozik ez a tartomány is. Azonban a digitális eszközök, a laptop, tablet, PC, és okostelefonok kijelzőiben található, hidegfehér fényt kibocsájtó LED-nek éppen a fenti, szemre legveszélyesebb ibolya-kék tartományban van a csúcsa és közvetlen közelről érinti szemünket. Ezentúl persze fontos megemlítenünk otthonunk, irodánk mesterséges fényeit, melyek szintén ebbe a kategóriába sorolhatók.
Milyen hatással van a szemünkre?
A kék fénynek jócskán vannak káros hatásai, ami nem csak a szemünket érintheti, ilyen például az alvászavar. A kék fény akadályozza a melatonin hormon termelődését, aminek a legnagyobb szerepe van az alvásunkban. Ez nem csak az elalvást nehezíti meg, hanem az alvásminőségét is ronthatja. Hozzájárulhat a cukorbetegség kialakulásához is, mivel felborítja a cirkadián ritmust, ami miatt éjjel álmatlanabbak, napközben pedig fáradtabbak, dekoncentráltabbak lehetünk. Ez szabályozza az alvás-ébrenlét idejét és egyensúlyát is, abban az esetben, ha ez felborul megemelkedik a vércukorszint, ami prediabéteszhez vezethet.
A folyamatos digitális eszközhasználat mellett, a megfelelő szűrés hiányában rövidtávon olyan panaszokat tapasztalhatunk mint a szemvörösség, szemszárazság, fejfájás vagy fáradtság.
Hosszú távon jelentősen rombolhatja a retina épségét, ugyanis a retina fényérzékeny sejtjeiben tesz nagy kárt, ami akár makuladegenerációhoz is vezethet, veszélyeztetve ezzel látásunkat. Ez alapvetően egy időskori betegség, de a kék fény sugárzás előre hozhatja a kialakulásának lehetőségét. Ezen kívül szemszárazságot is okozhat, mivel károsítja a nyáktermelő kehelysejteket. Nem csak azért lesz szárazabb a szemünk a túlzott monitornézéstől, mert kevesebbet pislogunk, hanem azért is mert kevesebb lesz a könnyünk nyáktartalma. Túlerőltethetjük szemünket, ennek következtében homályos lehet a látásunk.
Hogyan védekezhetünk ellene?
Válasszunk olyan szemüveglencsét, amely megfelelő ibolya-kék fény szűrő tulajdonságokkal rendelkezik. Az optikai piacon több megoldással is találkozhatunk már. A kékfény szűrés történhet a lencse felületkezelésével vagy akár a lencse alapanyagába is beépíthető már ez a tulajdonság.
Felületkezelésként választhatjuk az Essilor szemüveglencse gyártó Crizal Prevencia kékfény szűrőjét, mely a lencse felületén fejti ki hatását, kiszűri a káros nagyenergiájú kék fény tartomány egy részét, vagyis a káros ibolya-kék sugarakat, miközben az életfunkciókhoz elengedhetetlen türkiz-kék fényt átengedi a szemüveglencsén. Így hozzájárul a szem egészségének megőrzéséhez, ráadásul védelmet nyújt a tükröződés, az ujjlenyomatok, a por és karcok ellen is.
Dönthetünk úgy is, hogy a lencse belsejébe épített védelmet választjuk, vagyis az Eye Protect System alapanyagot. Ez a típus egy picit esztétikusabb megjelenést kölcsönözhet, ugyanis nincs jelen a lencse első felületén megjelenő, felületkezelésről visszatükröződő kékes-lilás árnyalat. Az Eye Protect System a káros ibolya-kék tartomány csaknem 23% át is képes önmagában kiszűrni, azonban kombinálhatjuk is ezt a megoldást a Crizal Prevencia réteggel, elérve így egy akár 40%-os védelmet.
A kékfény szűréssel megtettem mindent szemem és látásom jólétéért?
A válasz nem. A megfelelő látáskorrekció is szükséges ahhoz, hogy szemünknek a maximumot nyújtsuk. Ennek hiánya ugyanúgy okozhat kellemetlenséget, fejfájást, szemfáradtságot. Egy professzionális látásvizsgálat alkalmával megadjuk a tökéletes látásélességet a páciensnek és az figyelembe véve az igényeit, - munkakörülmények, szabadidős tevékenységek, stb. – és a kiválasztott szemüvegkeret paramétereit elkészítjük a számára legmegfelelőbb szemüveglencsét.
Milyen típusú szemüveglencsékre érhetők el?
Ahogy a kékfény szűrő megoldások, úgy a szemüveglencsék típusai is lépést tartanak a digitalizációval. Elérhetők kimondottan munkához kifejlesztett-, fiataloknak megoldást nyújtó alkalmazkodást segítő-, és olyan személyre szabott multifokális szemüveglencsék is melyek minden távolságra éles látást nyújtanak. Ezek természetesen mind kérhetők a fent említett kékfény szűrős megoldásokkal.
Jelentkezzen be hozzánk látásvizsgálatra és segítünk megtalálni a legjobb megoldást Önnek!
Iratkozzon fel hirlevelünkre
Ne maradjon le újdonságainkról és ajánlatainkról.